Wojewódzka Rada Zatrudnienia

Wojewódzka Rada Rynku Pracy

Rady rynku pracy są gremiami opiniująco – doradczymi (z uprawnieniem stanowiącymi dotyczącymi niektórych kwestii Krajowego Funduszu Szkoleniowego  na poziomie centrum) odpowiednio dla ministra właściwego do spraw pracy, marszałka województwa oraz starosty powiatu.
Są to:
  1. Rada Rynku Pracy,
  2. Wojewódzka Rada Rynku Pracy,
  3. Powiatowa Rada Rynku Pracy.
Głównym celem rad rynku pracy jest włączenie partnerów rynku pracy w proces zarządzania środkami Funduszu Pracy, programowania i monitorowania polityki rynku pracy odpowiednio na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym.
 
Przewodniczący rady jest wybierany na pierwszym posiedzeniu spośród członków rady rynku pracy na czas trwania kadencji, tj. na okres 4 lat.
 
Stanowiska i opinie rad rynku pracy są podejmowane  w formie uchwały, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków. W przypadku jednakowej liczby głosów za i przeciw decydujący głos należy do przewodniczącego rady rynku pracy.

Minister właściwy do spraw pracy, marszałek województwa i starosta  mogą powołać w skład rady trzech przedstawicieli spośród organów samorządu terytorialnego lub reprezentantów nauki posiadających szczególną wiedzę lub autorytet w obszarze działania rad rynku pracy oraz zapraszać do udziału w posiedzeniach rady przedstawicieli innych, niereprezentowanych w radach organów, organizacji i instytucji, jednakże bez uprawnień do głosowania w podejmowaniu uchwał. Ustawa przewiduje możliwość szkolenia  członków rad rynku pracy, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy do wysokości kwoty, o której mowa w art. 109a ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Szkolenia w formie grupowej są organizowane, w zależności od szczebla rady, odpowiednio przez urząd obsługujący ministra właściwego ds. pracy, wojewódzki urząd pracy lub powiatowy urząd pracy..

Rada Rynku Pracy

Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw pracy w sprawach polityki rynku pracy oraz organem stanowiącym w zakresie ustalania priorytetów wydatkowania środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Członkami Rady Rynku Pracy są przedstawiciele organizacji pracodawców oraz organizacji związkowych, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy z dnia  24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240). Ponadto  w skład Rady wchodzi  przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rada Rynku Pracy, oprócz inspirowania przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia,  realizuje głównie zadania opiniodawczo-doradcze dotyczące: planów i sprawozdań a także racjonalności gospodarowania środkami Funduszu Pracy,  projektu Krajowego Planu Działań, projektów ustaw w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej,  przedłożonych  przez ministra właściwego do spraw pracy priorytetów, wzoru podziału środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz planu ich wydatkowania. Ponadto decyduje o przeznaczeniu środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego zgodnie z ustalonymi przez Radę priorytetami wydatkowania tych środków, co pozwala partnerom społecznym, w większym stopniu niż dotychczas, decydować o przeznaczeniu środków na szkolenia dla szczególnie potrzebujących grup pracowników, firm, branż lub regionów.

Wojewódzkie Rady Rynku Pracy

Członkami wojewódzkich rad rynku pracy są przedstawiciele działających na terenie województwa wojewódzkich struktur każdej organizacji związkowej oraz organizacji pracodawców, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.

Do zakresu działania wojewódzkich rad rynku pracy należy w szczególności:  inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia, ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy wraz z opiniowaniem kryteriów podziału środków dla   samorządów powiatowych,  oddziaływanie na kształcenie w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w województwie,  opiniowanie wojewódzkich kryteriów wydawania zezwoleń na prace cudzoziemców,  współpraca z wojewódzkimi radami dialogu społecznego - głównie  w zakresie wypracowania regionalnej strategii rynku pracy jako elementu strategii rozwoju województwa oraz inicjowania programów i tworzenia partnerstw na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju rynku pracy. Istotnym zadaniem jest również ocenianie okresowych sprawozdań z działalności wojewódzkich urzędów pracy oraz prace związane ze zmianami na stanowisku dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

Szczegółowe informacje zawiera załącznik nr 1.

Załączniki

Załacznik nr 1_ rady rynku pracy
Załacznik nr 1_ rady rynku pracy.doc 48 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Wojewódzka Rada Rynku Pracy - informacje dodatkowe

Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu
Kadencja 2021-2025
 
Przedstawiciele organizacji związkowych
Pan Wojciech Rajchel – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Pan Dariusz Brzęczek – Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego       
Pan Janusz Bochenek – Forum Związków Zawodowych 
 
Przedstawiciele organizacji pracodawców
Pani Anna Majer – Łabuś – Konfederacja Lewiatan          
Pan Grzegorz Kuliś – Loża Opolska Business Centre Club
Pan Józef Stelmachowski – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej             
Pan Jan Damboń – Związek Rzemiosła Polskiego
 
Przedstawiciele społeczno – zawodowych organizacji rolników
Pani Danuta Bajak – Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych
 Pani Katarzyna Beleć – Izba Rolnicza w Opolu
 
Przedstawiciele organizacji pozarządowych
Pani dr hab. Brygida Solga – Stowarzyszenie Instytut Śląski  w Opolu
Pan Dawid Seifert – Związek Pracodawców - Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy
Pani Izabela Terka – Fundacja Aktywizacja Warszawa, Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych  w Opolu
 
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego
Pan Bartosz Medyk –Departament Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Pan Tomasz Hanzel – Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Pan Jan Krzesiński – Rada Powiatu Opolskiego

Funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu pełni Pan Bartosz Medyk, natomiast wiceprzewodniczącym jest Pan Jan Krzesiński.

INFORMACJA
NA TEMAT OPINIOWANIA NOWYCH KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA
PRZEZ WOJEWÓDZKĄ RADĘ RYNKU PRACY W OPOLU

Od 1 stycznia 2019 roku zmianie uległy przepisy w sprawie składania wniosków i wydawania opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy (na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2018 roku o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. 2018 poz. 2245).

W związku z tym zmieniły się zasady dotyczące opiniowania nowych kierunków kształcenia.

I. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody, w których kształci szkoła po:
  1. uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  2. nawiązaniu współpracy odpowiednio z pracodawcą lub osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne, których działalność jest związana z danym zawodem lub branżą, w ramach umowy, porozumienia lub ustaleń obejmujących co najmniej jeden cykl kształcenia w danym zawodzie,
  3. opinia wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie nie jest wymagana w przypadku:
  • rozpoczęcia kształcenia o charakterze pomocniczym jeżeli szkoła posiada opinię o zasadności kształcenia w zawodzie, dla którego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego przewidziano zawód o charakterze pomocniczym,
  • organizowania w branżowej szkole I stopnia oddziału wyłącznie dla uczniów będących młodocianymi pracownikami,
  • uzyskanie ponownej opinii wojewódzkiej rady rynku pracy jest wymagane w przypadku, gdy zawód ten nie jest wskazany przez ministra właściwego do spraw oświaty w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
II. Przed wydaniem opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy wojewódzka rada rynku pracy może zasięgnąć opinii powiatowej rady rynku pracy.

III. Wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Prognoza ta ustalana jest w oparciu o dane Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, w tym na podstawie badania dotyczącego zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczeń społecznych i danych systemu informacji oświatowej, oraz po zasięgnięciu opinii sektorowych rad do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego. Przedmiotowa Prognoza ogłaszana jest w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie do dnia 1 lutego danego roku.

IV. Opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy wydawana jest na okres 5 lat.

Uzyskiwanie ponownej opinii jest wymagane gdy zawód ten nie jest wskazany przez ministra do spraw oświaty w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

V. W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, marszałek województwa zaprasza do udziału w posiedzeniu wojewódzkiej rady rynku pracy:
  1. przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu,
  2. dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  3. przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  4. przedstawiciela kuratora oświaty,
  5. przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy.
VI. Zasady rozpatrywania wniosków przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu:
  1. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe składa do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu oryginalny, kompletny wniosek zgodny ze wzorem, o zaopiniowanie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu nowego kierunku kształcenia. Do wniosku mogą być dołączone opinie innych jednostek, podmiotów i organizacji (np. organizacji pracodawców, organizacji branżowych lub własne analizy wskazujące na zasadność utworzenia kierunku kształcenia).
  2. Wniosek składany do Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu na adres Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole, dostępny jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu www.wupopole.praca.gov.pl.
  3. Wniosek złożony przez szkołę jest rozpatrywany na pierwszym, od daty jego złożenia, posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu. Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na kwartał.
  4. W sytuacji stwierdzenia braków formalnych (nie wypełnienia w sposób kompletny wniosku, braku uzasadnienia itp.), WUP w Opolu zwraca się do dyrektora szkoły z prośbą o uzupełnieni wniosku. Wnioski niekompletne nie będą przedkładane pod obrady Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu.
  5. W przypadku placówek zamierzających prowadzić eksperyment pedagogiczny  dotyczący zawodu nieumieszczonego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, proszę załączyć opinię  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu dotyczącą uzasadnienia potrzeby prowadzenia kształcenia danym zawodzie.
  6. Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu wydaje opinię w sprawie wnioskowanego kierunku kształcenia na podstawie analizy złożonych dokumentów oraz informacji przekazanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
  7. Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu po zapoznaniu się z informacjami zawartymi we wniosku wydaje opinię w formie uchwały w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia.
  8. Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy  w Opolu może być: pozytywna lub negatywna.
  9. Od opinii wydanej przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu nie przysługuje odwołanie.
  10. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przesyła opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu dyrektorowi szkoły.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 77 44 16 709

Załączniki

Wniosek o kierunki kształcenia NOWY
Wniosek o kierunki kształcenia NOWY.doc 72 KB
Klauzula informacyjna dotycząca rozporządzenia o ochronie danych
Klauzula informacyjna dotycząca rozporządzenia o ochronie danych.doc 48 KB

Menu Display