Deklaracja dostępności
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wojewódzkiego Urzędu pracy w Opolu.
Data publikacji strony internetowej: 2014-06-19. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-11.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- w filmach brak dostępności języka migowego,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2019-01-20. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny oraz dokumentacji wzorcowej otrzymanej z Departamentu Informatyki MRPiPS.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt drogą e-mail: wup@wup.opole.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 77 44 16 707. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli; opis dostępności korytarzy, schodów i windWojewódzki Urząd Pracy w Opolu mieści się w trzech siedzibach. Budynek główny zlokalizowany jest przy ul. Głogowskiej 25c (parter, I piętro, II piętro), ponadto siedziba urzędu mieści się przy ul. Oleskiej 127 (I i II piętro), ul. Reymonta 14 (III i IV piętro), ul. Damrota 7 (parter i I piętro).
1. Ul. Głogowska 25c
Do urzędu prowadzą dwa wejścia. Wejście przy ul. Głogowskiej 25c (od strony ul. Chłodniczej) posiada schody zaopatrzone w barierkę i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Drugie wejście znajduje się od ul. Głogowskiej. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Dla osób poruszających się na wózkach dostępne są tylko pomieszczenia na parterze. W budynku nie funkcjonuje winda. Na schodach prowadzących na poszczególne kondygnacje zamontowane są poręcze. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku od strony ul. Głogowskiej.
2. Ul. Oleska 127
Do budynku prowadzi wejście od strony wewnętrznego placu manewrowego WORD. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Budynek nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Na schodach zamontowane są poręcze. Brak toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. W budynku jest możliwość skorzystania z windy (wyłącznie na II piętro) po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty.
3. Ul. Reymonta 14
Do budynku prowadzą 2 wejścia. Jedno od ulicy Reymonta, drugie od ulicy Damrota (przejście przez parking). Przed wejściem do budynku od strony ulicy Reymonta znajduje się podjazd dla wózków. Do wejścia od ulicy Damrota prowadzą schody. Dla gości przeznaczone jest wejście od ulicy Reymonta. Recepcja Administratora budynku znajduje się na lewo od wejścia od ulicy Reymonta. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Budynek posiada dostęp do windy. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na 4 pietrze na prawo od windy. 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się przy ulicy Damrota w odległości ok. 100 metrów od wejścia od ulicy Reymonta. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Istnieje możliwość korzystania bezpłatnie z usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika przy załatwianiu spraw. Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania z usług tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed zdarzeniem w Zespole ds. Kadr i Szkoleń Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, faxem (77) 4416702, telefonicznie (77) 4417408, e-mail: wup@wup.opole.pl lub listownie z wyłączeniem sytuacji nagłych. Do wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
4. Ul. Damrota 7
Budynek, w którym mieści się Centrum Integracji Cudzoziemców zlokalizowany jest przy ul. Damrota 7 w Opolu. Wejście główne do budynku znajduje się na poziomie terenu wokół budynku, do którego prowadzi jedno wejście główne (parter). Przed wewnętrznym wejściem do CIC w korytarzu znajduje się tablica informacyjna, wraz z numerami telefonów. Dla osób na wózkach dostępny jest korytarz i pomieszczenia na parterze. Wewnątrz budynku do CIC prowadzą schody, które można pokonać za pomocą elektrycznej platformy przyschodowej oraz podjazd dla wózków. Wewnątrz budynku na korytarzu prowadzącym do pomieszczeń CIC, wzdłuż schodów znajdują się również poręcze przyścienne (w kolorze niebieskim kontrastujące z tłem ścian).Toaletaznajduje się na parterze w sali obsługi klientów CIC (obok kącika zabaw dla dzieci) Jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku i wszystkich pomieszczeń CIC można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem (są to takie psy, które pomagają osobom niewidomym albo mającym inne niepełnosprawności). Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. W budynku jest pętla indukcyjna, nie funkcjonuje winda. Nie ma również druku powiększonego dla osób niewidomych i słabowidzących.
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych
W budynkach urzędu nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a, nie ma również druku powiększonego dla osób niewidomych i słabo widzących. Wewnątrz budynków urzędu brak pętli indukcyjnych. Nie ma również specjalnie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych platform.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Przy każdej siedzibie urzędu znajdują się miejsca parkingowe dla samochodów osób niepełnosprawnych.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Do budynków urzędu i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.