Aktualności
02.10.2024 „Jak umysł rośnie w siłę …”
2 października w Namysłowie odbyły się warsztaty z profesorem Markiem Kaczmarzykiem, który mówił o tym, jak nasz mózg może się rozwijać, nawet kiedy się starzejemy.
Spotkanie było skierowane głównie do seniorów i ludzi z lokalnych stowarzyszeń.
Profesor podkreślał, że nasz mózg może się wzmacniać, ale pod warunkiem, że będziemy się ciągle uczyć i rozwijać.
Nauka przez całe życie to klucz do tego, żeby nasz umysł pozostał w dobrej formie.
Dodał też, że im bardziej się uczymy, tym lepiej rozwiązujemy problemy, a nasze możliwości zależą tylko od tego, czy chcemy się rozwijać.
Szerzenie idei oraz podkreślanie wartości uczenia się przez całe życie w powiecie namysłowskim 2 października miało miejsce dzięki kontynuacji działań w ramach projektu KPO pn. "Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
28.09.2024 Warsztaty w Tułowicach
Piękne rzeczy i moc wrażeń na sobotnich warsztatach w Tułowicach.
Ucząc się florystyki oraz stolarstwa stworzyliśmy piękne rękodzieła.
Skosztowaliśmy wrażeń związanych z wybranymi zawodami przy użyciu gogli VR, będących hitem ostatnich wydarzeń organizowanych w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
W sali widowiskowej Tułowickiego Ośrodka Kultury uczestnicy międzypokoleniowych warsztatów mogli spróbować swoich sił w różnych zawodach i przekonać się, jak dużo satysfakcji sprawia uczenie się nowych rzeczy.
Polecamy Sieć wsparcia nowoczesnego kształcenia zawodowego w powiecie opolskim.
Dziękujemy wszystkim za liczne uczestnictwo w zajęciach 28 września i zachętę do nieustannego uczenia się nowych rzeczy.
Do zobaczenia na kolejnych, podobnych wydarzeniach planowanych podczas dalszej realizacji projektu.
25.09.2024 - Spotkanie sieciujące w Oleśnie
Wymiana doświadczeń doradców zawodowych i przedsiębiorców. Wzajemna inspiracja młodzieży, seniorów oraz instytucji związanych z rynkiem zatrudnienia i edukacją. To tematy kolejnego spotkania Sieci Współpracy Doradców Zawodowych Powiatu Oleskiego.
Omówiliśmy planowane działania, które pomogą zarówno młodszym, jak i starszym osobom poznać wartość uczenia się przez całe życie oraz podejmować przemyślane decyzje dotyczące ich kariery zawodowej. Kolejnym tematem był zbliżający się Opolski Tydzień Kariery - jego organizacja oraz atrakcje, jakie podczas OTK zaproponujemy Opolanom.
Spotkanie sieciujące zostało zrealizowane w ramach projektu "Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
24.09.2024 - Targi Pracy i Kształcenia Ustawicznego w Zawadzkiem
Gościliśmy na Targach Pracy i Kształcenia Ustawicznego w Zawadzkiem.
Uczniowie szkół powiatu strzeleckiego i osoby poszukujące zatrudnienia mogli porozmawiać z pracodawcami oraz poznać kulturę lokalnych przedsiębiorstw. Niektórzy z nich zostawili swoje CV – tak, aby pracodawca miał z nimi kontakt na przyszłość.
Warto składać CV jako rodzaj wizytówki, nie czekając na konkretne nabory i - tym samym - zwiększyć swe szanse w razie pojawienia się interesujących wakatów.
W poznaniu świata zawodów oraz charakteru wybranych stanowisk pracy pomogły najnowsze zdobycze technologii - gogle VR, które jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem niezależnie od wieku ich użytkowników. Z ich pomocą można się przenieść w wirtualny świat wielu zawodów.
Targi były otwarte dla wszystkich, którzy szukają pracy lub chcą podnieść swoje kwalifikacje, czy poznać wartość uczenia się przez całe życie - nie tylko dla młodzieży, ale też dorosłych.
Targi Pracy w Zawadzkim zrealizowano w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Opolski Tydzień Kariery
Wszystkich mieszkańców województwa opolskiego zapraszamy do udziału w konkursie „Cyfrowy świat, a moja kariera zawodowa – sfotografuj, nakręć, narysuj i wygraj !" organizowanym podczas Opolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „Kariera a cyfrowy świat".
Celem głównym konkursu jest upowszechnienie i promocja idei uczenia się przez całe życie.
Konkurs odbywa się w ramach projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia
Odporności pn. „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
- Załączniki
- Regulamin konkursu.docx (docx, 451 KB)
10.09.2024 - Spotkanie aktywizacyjne w Prudniku
Co to jest dojrzały mózg, co potrafi?
W wykładzie poświęconym neurobiologii i neurodydaktyce prof. Marek Kaczmarzyk poruszył zagadnienia dotyczące rozwoju i uczenia się przez całe życie.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów. Profesor Marek Kaczmarzyk stwierdził m.in., że „bunt dziecka w wieku nastoletnim jest zdrowy i naturalny".
Wydarzenie w Prudniku składało się z dwóch części.
Część dla młodzieży: "Decyzje i zmiany. O neurobiologii wyzwań i wyborów".
Część dla seniorów: "Co potrafi dojrzały mózg, czyli kiedy umysł rośnie w siłę".
Spotkanie aktywizacyjne zostało zrealizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie". Otworzył je Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski.
Warsztaty „Ucz się, rozwijaj - od wewnętrznej siły do sukcesu”
6 sierpnia nasz Partner projektowy - Starostwo Powiatowe w Namysłowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Smarchowic Nowych zorganizował warsztaty na temat przełamywania stereotypów związanych z wiekiem.
Warsztaty odbyły się świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich „Zielony Dąb" w Smarchowicach Nowych i zgromadziły wiele osób, które mogły poznać swoje zalety oraz mocne strony aby wykorzystać je w dalszym swoim rozwoju poprzez tworzenie mandali cech efektywnych i przesadzonych. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tych warsztatach, gratulujemy i dziękujemy uczestnikom oraz organizatorom.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
13.07.2024 r. Nauka w każdym wieku - warsztaty w Dąbrowie
Gotowaliśmy, śpiewaliśmy i graliśmy w boule na warsztatach w Dąbrowie.
W sobotę odwiedziliśmy tę miejscowość a tam - cztery stanowiska kuchenne, na których kobiety z gminy Dąbrowa przygotowały potrawy pod okiem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy. Bywało, że pomagali im też mężczyźni.
Zasmakowaliśmy potraw włoskich, śląskich, góralskich i kresowych.
A po pysznej przekąsce zagraliśmy zespołowo w boule – francuską grę uczącą współpracy.
Warsztaty zakończyły się śpiewająco koncertem uczestników i uczestniczek warsztatów wokalnych.
Wszystkie te atrakcje to działanie pn. „Nauka w każdym wieku" skierowane do osób, mających chęć do nieustannej nauki nowych rzeczy i to bez względu na to w jakim są wieku.
Warsztaty zrealizowano w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
#kpo #nextgenerationeu #funduszeue #korzyścidlaciebie #uczeniesie #opolskie #dabrowaniemodlinska
25.06. - Ogólnopolskie pre-konsultacje dotyczące wypracowania rekomendacji w zakresie uczenia się przez całe życie
Uczestniczyliśmy w Warszawie w pierwszym etapie pre-konsultacji dotyczących wypracowania rozwiązań merytorycznych, organizacyjnych i formalno-prawnych dotyczących uczenia się przez całe życie.
Był to jeden z początkowych etapów prac, służących wypracowaniu rekomendacji i wymogów dotyczących przyszłych rozwiązań prawnych w zakresie wzmocnienia koordynacji i monitorowania „Life Long Learning" w regionach.
Województwo Opolskie reprezentowali przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie oraz biura WZK, m.in. Maciej Kalski - dyrektor WUP w Opolu, Aleksander Iszczuk -naczelnik Wydziału Oświaty UM w Opolu, Bartłomiej Piechaczek - wicedyrektor OCE w Opolu, Damian Hutsch – kierownik Wydziału ds. Kształcenia Ustawicznego WUP w Opolu.
Organizatorem pre-konsultacji społecznych była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Pre-konsultacje są organizowane w ramach projektu „Rozwój współpracy i koordynacji w zakresie uczenia się przez całe życie".
10.06.2024 Konferencja w Oleśnie "Od walki do zwycięstwa"
Konferencja pod hasłem „Od walki do zwycięstwa" została zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie w Miejskim Domu Kultury. Konferencja skierowana była do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z powiatu oleskiego oraz podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oleśnie.
W trakcie spotkania Tomasz Boral - trener personalny sztuki walki i fitness, dyplomowany masażysta - wygłosił prelekcję pn. „Motywacja w życiu poprzez trening sztuki walki. Rozwój mentalny człowieka", połączoną z pokazem, w którym uczestniczyli uczniowie i podopieczni WTZ.
Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o roli treningu sztuk walki w kształtowaniu motywacji i rozwoju mentalnego oraz jak dzięki systematycznemu treningowi można osiągać nie tylko doskonałość fizyczną, ale również rozwijać siłę woli, determinację oraz umiejętność pokonywania własnych ograniczeń.
Podczas spotkania wystąpili m.in. Jolanta Górka - dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oleśnie, Maciej Flank - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie, Małgorzata Kozioł – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Patrycja Adamczyk – Powiatowy Specjalista ds. Monitorowania i Sieci.
W dalszej części konferencji ogłoszono wyniki i wręczono nagrody uczestnikom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Rynku Pracy w roku 2024 –była to edycja dla szkól podstawowych. W konkursie rywalizowało 27 uczniów a ich zadaniem było przygotowanie krótkiego filmu zachęcającego pracodawcę do zatrudnienia w jego firmie.
Do finału konkursu zakwalifikowało się sześciu najwyżej ocenionych uczniów, którzy następnie wzięli udział w symulowanej rozmowie o pracę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki a finaliści i laureaci – statuetki oraz nagrody rzeczowe.
I miejsce zajął Ksawery Gierczyk z PSP nr 1 w Oleśnie, II miejsce - Milena Jendrzej z PSP w Zębowicach, III miejsce - Filip Kucharski z PSP w Jaworznie.
Poniedziałkowa konferencja została zorganizowana w ramach realizowanego projektu KPO pn. „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie"
6.06.2024 r. VI spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie.
Kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie odbyło się tym razem w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w Opolu.
Na wstępie Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Zuzanna Donath-Kasiura przedstawiła nowych członków Zespołu. Akty powołania otrzymali: Wojciech Rajchel z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy oraz Bernard Dembczak z Izby Rolniczej w Opolu.
Podczas spotkania omówiono bieżące sprawy związane z działaniem Zespołu, podsumowano majowy wyjazd studyjny, zaś dr Maciej Filipowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu zaprezentował propozycje badań „ad hoc" realizowanych w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Aleksander Iszczuk- Naczelnik Wydziału Oświaty UM w Opolu podzielił się swymi uwagami dotyczącymi Zintegrowanej Strategii Umiejętności.
Magdalena Szul-Fryda, ekspert z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu przedstawiła działalność Sieci wsparcia doradztwa zawodowego w Opolu.
„Edukacja włączająca" była tematem interesującego wykładu i prezentacji Grażyny Tetelmajer, która przybliżyła problemy osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Podsumowując wykład stwierdziła, iż:
„Edukacja włączająca ma szanse powodzenia, jeżeli zmienimy podejście do osób z niepełnosprawnościami – to nie oni mają się dostosować do ograniczeń wypływających z funkcjonowania szkoły, ale szkoła powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości wszystkich uczniów", natomiast „Interdyscyplinarne podejście nauczycieli do edukacji jest ogromną szansą do włączenia uczniów z niepełnosprawnościami w życie szkoły".
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
„Odkrywaj, ucz się, baw się - zawodowy świat na wyciągnięcie ręki” w Kluczborku
Roztańczona młodzież, dorośli grający na instrumentach muzycznych, pokaz wyszkolenia psa policyjnego - to niektóre z atrakcji wydarzenia zorganizowanego 4 czerwca w Kluczborku.
„Odkrywaj, ucz się, baw się – zawodowy świat na wyciągnięcie ręki" w Kluczborku to impreza, która w bardzo przystępny sposób ukazała pasje, hobby, ale i zawodowe możliwości mieszkańców powiatu krapkowickiego. Widzieliśmy pokazy karate, footballowe tricki, kunszt adeptów sztuki fryzjerskiej. warsztaty praktyczne, pokazy artystyczne i spotkania z przedstawicielami wielu zawodów. Zaprezentowali się nie tylko przedsiębiorcy, policja, czy wojsko. Byli to też sami mieszkańcy powiatu, którzy demonstrując swoje umiejętności dowiedli wartości uczenia się przez całe życie.
Wiele osób skorzystało też z usług doradcy zawodowego.
Wydarzenie zostało zrealizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
02.06.2024 Święto Województwa Opolskiego
W niedzielę 2 czerwca obchodziliśmy nasze regionalne święto w Zamku w Mosznej.
Wśród wystawców biorących udział w imprezie nie zabrakło WUP w Opolu.
Poprzez zabawę promowaliśmy ideę uczenia się przez całe życie wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Największym zainteresowaniem cieszyły się gogle VR umożliwiające wcielenie się w przedstawicieli rozmaitych zawodów – od mechanika, strażaka po lakiernika i spawacza. Wirtualne kształcenie zawodowe w pigułce.
Nieco starsi uczestnicy Święta zainteresowali się warsztatem z tworzenia origami oraz zdobieniem ciała henną.
Dzieci zdobiły swoje buzie wcielając się w postaci z bajek i zwierzątka przy pomocy sympatycznych pracowniczek z Centrum Integracji Cudzoziemców.
Wszystko w towarzystwie muzyki.
Czas umilały nam wystąpienia solistów, duetów i zespołów biorących udział w przeglądzie muzycznym „Opolskie szmaragdy".
Marszałek Województwa Opolskiego wręczył stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.
Imprezę prowadzili Robert Janowski i Karol Strasburger
29.05.2024 - Dzień technika i pracownika, uczę się przez całe życie
Technik żywienia, kucharz, czy cukiernik … wszyscy uczą się przez całe życie.
Młodzi adepci tych zawodów zaserwowali nam swoje specjały.
Wzięliśmy też udział w warsztatach i dyskusji sprowokowanej pytaniem „Po co nam uczenie się przez całe życie?"
Jednym z gości honorowych wydarzenia w Brzegu był Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Ale wśród nich nie zabrakło również innych dorosłych znających wartość uczenia się przez całe życie.
Realizatorem spotkania był Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, który kształci swoich uczniów w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach korzystając z projektów edukacyjnych.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Wyjazd studyjny Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie - Dolnośląskie 20-22 maja 2024
Doświadczyliśmy wirtualnej rzeczywistości w edukacji, dzięki nowej technologii uruchomiliśmy symulatory zawodów, dyskutowaliśmy o edukacji i doradztwie zawodowym na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Wszystko to podczas wyjazdu studyjnego Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji
ds. Uczenia się Przez Całe Życie.
Odbyliśmy wiele spotkań i rozmów, podczas których podkreśliliśmy znaczenie procesu doradczego już od poziomu szkoły podstawowej oraz wartość uczenia się przez całe życie, aby zapobiegać złym scenariuszom starzenia się.
Lucyna Buczkowska – dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Jaworze razem z Wiolettą Pieszczek – kierownik szkolenia praktycznego, wyjaśniły wpływ bliskości Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na funkcjonowanie szkoły branżowej.
Odwiedziliśmy Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną INVEST PARK, Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim.
Wyjazd trwał od 20 do 23 maja i zorganizowany był w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Spotkanie w Namysłowie: „50+ Dojrzali, potrzebni, kompetentni…”
15 maja zorganizowaliśmy spotkanie „50+ Dojrzali, potrzebni, kompetentni – czyli jak kształtować własny rozwój i potencjał".
Omawialiśmy tematy związane z podnoszeniem kwalifikacji osób dorosłych oraz z dostosowaniem tychże kwalifikacji do zapotrzebowania lokalnego rynku pracy.
Promowaliśmy angażowanie pokolenia 50+ w procesy edukacyjne i zawodowe.
Kształcenie ustawiczne jest także szansą dla osób, które aktualnie są bez pracy.
Spotkanie przeprowadziła Anna Płoska z firmy Centrum Szkoleń i Promocji Zatrudnienia.
Katarzyna Sobczak z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki opowiedziała o możliwościach, jakie dają aktualnie realizowane projekty skierowane m.in. do osób dorosłych.
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
III spotkanie organizacyjne z Partnerami Projektu 10.05.2024
W ramach podsumowania bieżących działań związanych z realizacją projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie" Biuro Projektu z ramienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu zorganizowało meeting z powiatowymi partnerami.
W auli Opolskiego Centrum Edukacji przedstawiliśmy aktualny stan realizacji projektu, omówiliśmy sprawy bieżące dotyczące wyzwań, jakie stawia przed nami projekt i kwestie budzące wątpliwości.
Wśród uczestników spotkania nie zabrakło przedstawicieli Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i Opolskiego Centrum Edukacji.
Od momentu rozpoczęcia działań projektowych wszyscy poczyniliśmy postępy, bo i my uczymy się przez całe życie.
Festiwal Kariery
Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne
i interesujące wystąpienia specjalnych gości – to elementy tegorocznego wydarzenia Festiwalu Kariery, który odbył się w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu.
Festiwal Kariery w Opolu to wydarzenie przyciągające tych, którzy świadomie podchodzą do kreowania własnej ścieżki zawodowej, pragną wskrzesić swój entuzjazm i poszukują inspiracji do zmian. Event organizowany jest przede wszystkim dla osób młodych - uczniów szkół średnich, studentów, którzy właśnie wiosną stoją przed wyborem kolejnych szkół, kierunków kształcenia, szukają inspiracji dotyczącej dalszej nauki.
Nie zapominamy przy tym o dorosłych, którzy w obecnych czasach wciąż potrzebują rozwijać się zawodowo.
24 kwietnia 2024 r. w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu goście Festiwalu Kariery mieli okazję spotkać się z ludźmi, którzy dzięki swojej pasji oraz talentom odnieśli sukcesy nie tylko w sferze zawodowej.
Gościem specjalnym Festiwalu był znany muzyk - Krzysztof Skiba, który wygłosił wykład motywacyjny.
Filip Dębowski – autor podcastu „Dobry Przodek" poruszył temat rozwoju w czasach hejtu w mediach społecznościowych.
W debatach poruszono następujące tematy:
"Inspiracje cyberświata. O nowych technologiach i ich bezpieczeństwie"
Prelegenci:
- Anna Krawiec – Sadłowska – Capgemini
- Marcin Szymanek – Park Naukowo – Technologiczny, UO
- Tomasz Stec – WSB Merito
- Piotr Moroch – WUP Rzeszów
Prelegenci:
- Tomasz Porażko – dr hab. n. med., prof. UO, kierownik Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu
- Aleksandra Tkaczuk – pielęgniarka, menedżerka zdrowia, Szpital Wojewódzki w Opolu
- Magdalena Lis – studentka medycyny UO
- Robert Czochara – ratownik medyczny
Prelegenci:
- Anna Jaszczyk – dyrektor operacyjny ds. kin Helios S.A.
- Kamil Kostka – dziennikarz, organizator koncertów, wolontariusz, opolski sztab WOŚP
- Błażej Choroś – dr UO, Instytut Nauk o Polityce i Administracji
Wydarzenie jest częścią projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie"
Spotkanie edukacyjno-sieciujące Powiatu Opolskiego w Tułowicach
„Facetka od kariery" była jednym z uczestników spotkania edukacyjno-sieciującego, które odbyło się 16 kwietnia w Tułowicach.
Aleksandra Osuch (bo o niej mowa), doradca zawodowy, mentor, coach i trener - swoim wykładzie mówiła o „Narzędziach coachingowych jako wsparciu doradztwa zawodowego w procesie odkrywania talentów zawodowych u młodzieży oraz dorosłych - przez całe życie".
W trakcie panelu dyskusyjnego, będącego już stałym elementem spotkań sieci powiatowych poruszaliśmy następujące tematy:
- propozycje form współpracy w ramach doradztwa zawodowego;
- problemy i wyzwania doradztwa zawodowego;
- wymiana dobrych praktyk zawodowych.
Dodatkową atrakcją wydarzenia był występ Sygnalistów z Zespołu Szkół w Tułowicach.
Spotkanie edukacyjno-sieciujące w Zespole Szkół w Tułowicach zostało zrealizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Powiatowa Konferencja dla Pracodawców w Kędzierzynie-Koźlu
11 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest powiązanie systemu edukacji z zapotrzebowaniem rynku pracy i potrzebami lokalnych przedsiębiorców.
Zwróciliśmy również uwagę na to, że wybór ścieżki kariery zawodowej – zarówno przez uczącą się młodzież, jak i dorosłych- winien być w pełni świadomy.
Podczas Konferencji wręczono też kędzierzyńskim szkołom Tarcze - symboliczne wyróżnienia w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024. Meeting po raz kolejny był okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy doradcami zawodowymi i do poruszenia ważnych dla edukacji tematów podczas panelu dyskusyjnego z pracodawcami.
Poza dyrekcją ZS1 i przedstawicielami władz powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. reprezentanci firm i instytucji, takich jak ManpowerGroup, Opolskiego Centrum Edukacji i Centrum Kształcenia Zawodowego.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
05.04.2024 Wojewódzkie Święto Kształcenia Ustawicznego
5 kwietnia Wojewódzkie Święto Kształcenia ustawicznego 2024 zgromadziło ponad 1000 uczestników będących zarówno osobami młodymi, planującymi dalszy rozwój edukacyjno-zawodowy, jak i dorosłych pragnących nadal się uczyć.
Hasło przewodnie „Uczymy się przez całe życie!" oraz wyzwania opolskiej edukacji z perspektywy 20 lat w UE towarzyszyły strefie merytorycznej wydarzenia.
Wiele pozytywnych zamian zaszło w opolskiej edukacji dzięki funduszom europejskim, dlatego też Święto wpisuje się w 20-lecie opolskiej edukacji w Unii Europejskiej.
Wyłoniono laureatów konkursów organizowanych przez Opolskie Centrum Edukacji. Wśród nagród wręczanych przez Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Zuzannę Donath-Kasiurę, Zbigniewa Kubalańcę oraz Monikę Jurek – Wojewodę Opolskiego znalazł się m.in. bilet do Brukseli.
Ofertę edukacyjną zaprezentowały szkoły zawodowe oraz instytucje kształcenia ustawicznego. Przestrzeń wystawową zapełniły m.in. stoiska powiatowych sieci w zakresie uczenia się przez całe życie, opolskich uczelni oraz służb mundurowych.
Dorastająca młodzież wraz z seniorami goszczącymi podczas święta mogli wziąć udział w wykładzie motywacyjnym Grega Albrechta oraz warsztatach rozwojowych.
Całość imprezy zakończył występ specjalny gwiazdy młodego pokolenia Zalii - polskiej wokalistki
i kompozytorki.
27.03.2024 Spotkanie edukacyjno-sieciujące w Opolu
27 marca odbyło się spotkanie edukacyjno-sieciujące w Opolu, gdzie poza wystąpieniami Partnerów sieci współpracy, prelegenci poruszyli następujące tematy:
„Futurystyka w planowaniu przyszłych zawodów w oświacie" - dr Bronisława Ogonowski z Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu
„Edukacja ustawiczna wyzwaniem współczesności" - Justyna Chmielewska z firmy Hays Poland
Stałym elementem spotkań jest również panel dyskusyjny.
Uczestnicy spotkania i tym razem wymienili się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami na temat wyzwań rynku pracy, kształcenia ustawicznego i znaczenia uczenia się przez cale życie na Opolszczyźnie.
Spotkania sieci powiatowych w naszym regionie realizowane są w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Konferencja w Powiecie Oleskim
22 marca w Świerczu k/Olesna odbyła się konferencja mająca na celu szerzenie idei uczenia się przez całe życie w województwie opolskim.
Podczas spotkania podkreślano, jak ważne jest znaczenie Lifelong Learning w naszym życiu i karierze zawodowej.
Starosta Oleski, Roland Fabianek zaznaczył, że szybciej uczymy się podczas wymiany doświadczeń oraz wyciągając wnioski z cudzych błędów. W tym kontekście warto też korzystać ze spotkań członków powiatowej sieci, realizowanych w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Małgorzata Domagała, Wiceprezes Fundacji Inicjatyw Społecznych POLPROM podczas wykładu pt. „By zawód nie sprawił nam zawodu" - wyjaśniała jak istotne jest kształcenie formalne i nieformalne.
Słuchaczami konferencji byli pracodawcy, doradcy zawodowi, przedstawiciele organizacji tzw. trzeciego sektora, środowisk senioralnych, młodzieżowej rady miasta oraz innych podmiotów zainteresowanych ideą kształcenia się przez całe życie.
Targi Edukacyjne w CWK w Opolu
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zamiast wagarów niektórzy wybrali wizytę na VIII Targach Edukacyjnych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Targi otworzył Prezydent Miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski. Realizatorem wydarzenia jest bowiem Miasto Opole.
My zaś zaprosiliśmy uczniów i wszystkich uczestników Targów na konferencję organizowanej w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie".
Podczas konferencji poruszono następujące zagadnienia:
„Kompetencje przyszłości. Nowe szanse i perspektywy",
„Uczyć się, aby być, czyli co łączy Senekę z Białą Księgą Komisji Europejskiej",
„Wybieranie zawodu i ścieżki kariery w niepewnym świecie".
Konferencję zamknął panel dyskusyjny.
Oprócz możliwości poznania kompleksowej oferty publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych ze stolicy regionu młodzież miała okazję stanąć „oko w oko" ze sztuczną inteligencją, czy też zbadać kierunek dalszej drogi edukacyjno-zawodowej przy wsparciu doradców kariery.
Lifelong learning. Spotkanie w Prószkowie
20 marca w Prószkowie odbyło się spotkanie „Efektywna komunikacja jako element lifelong learning".
Spotkanie otworzył członek Zarządu Powiatu Opolskiego – Krzysztof Wysdak. Podkreślił on rolę doświadczenia w zmieniającym się świecie: - Przez ostatnie lata nastąpił duży skok technologiczny. Technologia idzie do przodu, a rzeczy tracą na ważności. Liczy się doświadczenie.
Damian Hutsch, kierownik projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie" podkreślił szczególną rolę sieci powiatowych w szerzeniu idei Lifelong Learning oraz w realizacji projektu.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolskiego Centrum Edukacji, Politechniki Opolskiej oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
Meeting zakończył się wykładem dr inż. Piotra Bębenka nt. efektywnej komunikacji jako elementu lifelong learning oraz panelem dyskusyjnym.