Опубліковувач

Konferencja „Opolskie Pracuje Elastycznie"

Fundusze Europejskie dla Opolskiego

Wczoraj (10.10.2024 r.) byliśmy na konferencji „Opolskie Pracuje Elastycznie – większa świadomość, większe korzyści".

Omawialiśmy korzyści płynące z elastycznych form pracy, takich jak praca hybrydowa, zdalna czy w niepełnym wymiarze godzin. Mówił o tym dr hab. Mariusz Zieliński z Politechniki Opolskiej, ekspert ds. rynku pracy. Wskazał on, że elastyczne formy zatrudniania pozwalają uzyskać większą elastyczność w zarządzaniu personelem a także zmniejszają koszt związany z czasem nieprzepracowanym. Podkreślał, że ta forma pracy jest także korzystna dla pracowników. Pozwala zdobyć doświadczenie, powrócić na rynek pracy, stwarza możliwość stałego zatrudnienia.

Głos zabrali również przedsiębiorcy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie stosowania elastycznych form zatrudnienia. Wskazywali na korzyści takie jak wzrost satysfakcji pracowników i lepsze zarządzanie czasem.

Edyta Sieradzka – właścicielka firmy PEFRON Doradztwo i Szkolenia, ekspert ds. zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi
z pracą zdalną. Jak podkreśliła: „Nie wyobrażam sobie pracy w mojej firmie bez pracowników zatrudnionych na pracy zdalnej. Doskonale sprawdzają się w tym zakresie osoby
z niepełnosprawnościami".

Bożena Krawczuk – właścicielka firmy Kancelaria Bezpieczeństwo Informacji, wykładowczyni akademicka opowiedziała o zmianach jakie zaszły w jej organizacji pod wpływem oczekiwań pracowników i klientów: „Moi pracownicy to są ludzie młodzi i to oni wymusili na mnie zatrudnianie w elastycznym czasie pracy. Elastyczności wymagają też moi klienci".

Ludwika Gronek Kałuża właścicielka firmy Gronek Transport i Spedycja mówiła, że nie każdy pracownik nadaje się do pracy zdalnej czy hybrydowej: „Do pracy zdalnej czy hybrydowej nie każdy ma predyspozycje. Trzeba się poznać zanim zaproponujemy pracownikowi taką formę zatrudnienia".

Zbigniew Maleska właściciel firmy Doktorvolt zwrócił uwagę na kluczowe podejście, jakie jego firma przyjęła wobec pracowników: „Podchodzimy do naszych pracowników jak do partnerów biznesowych i to się sprawdza".

Podczas panelu dyskusyjnego, eksperci oraz uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach i przyszłości rynku pracy w województwie opolskim. Pytania jakie padały z sali to m.in.: jak kontrolować pracowników podczas pracy zdalnej oraz jak sprawdzać czy pracownik nadaje się do takiej pracy.

Eksperci informowali o specjalnych systemach kontrolowania pracy zdalnej, a także jak przygotować pracownika do takiego rodzaju pracy.

Wszyscy  podkreślali, że elastyczne formy pracy mogą być odpowiedzią na problemy demograficzne oraz pomóc w aktywizacji osób biernych zawodowo.

Wydarzenie było częścią projektu „Opolskie Pracuje Elastycznie", współfinansowanego z Funduszy Europejskich
Zdjęcie galerii artykułu:  - 01Konferencja.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 01Konferencja.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferecja 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - KOnferencja - Bożena Krawczuk.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja - dr hab. Mariusz Zieliński.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - konferencja - Edyta Sieradzka.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja - Gronek Transport.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja - sala.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja - sala2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja - Zbigniew Maleska.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Konferencja Opolskie Pracuje Elastycznie 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - KOnferencja Opolskie Pracuje Elastycznie.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - Opolskie Pracuje Elastycznie 3.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display