Опубліковувач

Wojewódzka Rada Rynku Pracy - informacje dodatkowe

Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu
Kadencja 2021-2025
 
Przedstawiciele organizacji związkowych
Pan Wojciech Rajchel – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Pan Dariusz Brzęczek – Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Śląska Opolskiego       
Pan Janusz Bochenek – Forum Związków Zawodowych 
 
Przedstawiciele organizacji pracodawców
Pani Anna Majer – Łabuś – Konfederacja Lewiatan          
Pan Grzegorz Kuliś – Loża Opolska Business Centre Club
Pan Józef Stelmachowski – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej             
Pan Jan Damboń – Związek Rzemiosła Polskiego
 
Przedstawiciele społeczno – zawodowych organizacji rolników
Pani Danuta Bajak – Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych
 Pani Katarzyna Beleć – Izba Rolnicza w Opolu
 
Przedstawiciele organizacji pozarządowych
Pani dr hab. Brygida Solga – Stowarzyszenie Instytut Śląski  w Opolu
Pan Dawid Seifert – Związek Pracodawców - Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy
Pani Izabela Terka – Fundacja Aktywizacja Warszawa, Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych  w Opolu
 
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego
Pan Bartosz Medyk –Departament Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Pan Tomasz Hanzel – Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Pan Jan Krzesiński – Rada Powiatu Opolskiego

Funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu pełni Pan Bartosz Medyk, natomiast wiceprzewodniczącym jest Pan Jan Krzesiński.

INFORMACJA
NA TEMAT OPINIOWANIA NOWYCH KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA
PRZEZ WOJEWÓDZKĄ RADĘ RYNKU PRACY W OPOLU

Od 1 stycznia 2019 roku zmianie uległy przepisy w sprawie składania wniosków i wydawania opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy (na mocy ustawy z dnia 22 listopada 2018 roku o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. 2018 poz. 2245).

W związku z tym zmieniły się zasady dotyczące opiniowania nowych kierunków kształcenia.

I. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkoły artystycznej, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę ustala zawody, w których kształci szkoła po:
  1. uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  2. nawiązaniu współpracy odpowiednio z pracodawcą lub osobą prowadzącą indywidualne gospodarstwo rolne, których działalność jest związana z danym zawodem lub branżą, w ramach umowy, porozumienia lub ustaleń obejmujących co najmniej jeden cykl kształcenia w danym zawodzie,
  3. opinia wojewódzkiej rady rynku pracy o zasadności kształcenia w danym zawodzie nie jest wymagana w przypadku:
  • rozpoczęcia kształcenia o charakterze pomocniczym jeżeli szkoła posiada opinię o zasadności kształcenia w zawodzie, dla którego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego przewidziano zawód o charakterze pomocniczym,
  • organizowania w branżowej szkole I stopnia oddziału wyłącznie dla uczniów będących młodocianymi pracownikami,
  • uzyskanie ponownej opinii wojewódzkiej rady rynku pracy jest wymagane w przypadku, gdy zawód ten nie jest wskazany przez ministra właściwego do spraw oświaty w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
II. Przed wydaniem opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy wojewódzka rada rynku pracy może zasięgnąć opinii powiatowej rady rynku pracy.

III. Wojewódzka rada rynku pracy wydaje opinię o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy po zapoznaniu się z prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Prognoza ta ustalana jest w oparciu o dane Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie opracowane w szczególności na podstawie statystyki publicznej, w tym na podstawie badania dotyczącego zapotrzebowania rynku pracy na absolwentów szkół prowadzących kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczeń społecznych i danych systemu informacji oświatowej, oraz po zasięgnięciu opinii sektorowych rad do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego. Przedmiotowa Prognoza ogłaszana jest w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie do dnia 1 lutego danego roku.

IV. Opinia o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy wydawana jest na okres 5 lat.

Uzyskiwanie ponownej opinii jest wymagane gdy zawód ten nie jest wskazany przez ministra do spraw oświaty w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

V. W przypadku wydawania opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, marszałek województwa zaprasza do udziału w posiedzeniu wojewódzkiej rady rynku pracy:
  1. przedstawiciela pracodawców, organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, stowarzyszenia lub samorządu zawodowego lub sektorowej rady do spraw kompetencji, właściwych dla opiniowanego zawodu,
  2. dyrektora szkoły występującego o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  3. przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, której dyrektor wystąpił o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy,
  4. przedstawiciela kuratora oświaty,
  5. przedstawiciela właściwej miejscowo powiatowej rady rynku pracy ze względu na siedzibę szkoły, która wystąpiła o wydanie opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy.
VI. Zasady rozpatrywania wniosków przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu:
  1. Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe składa do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu oryginalny, kompletny wniosek zgodny ze wzorem, o zaopiniowanie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu nowego kierunku kształcenia. Do wniosku mogą być dołączone opinie innych jednostek, podmiotów i organizacji (np. organizacji pracodawców, organizacji branżowych lub własne analizy wskazujące na zasadność utworzenia kierunku kształcenia).
  2. Wniosek składany do Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu na adres Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole, dostępny jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu www.wupopole.praca.gov.pl.
  3. Wniosek złożony przez szkołę jest rozpatrywany na pierwszym, od daty jego złożenia, posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu. Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na kwartał.
  4. W sytuacji stwierdzenia braków formalnych (nie wypełnienia w sposób kompletny wniosku, braku uzasadnienia itp.), WUP w Opolu zwraca się do dyrektora szkoły z prośbą o uzupełnieni wniosku. Wnioski niekompletne nie będą przedkładane pod obrady Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu.
  5. W przypadku placówek zamierzających prowadzić eksperyment pedagogiczny  dotyczący zawodu nieumieszczonego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, proszę załączyć opinię  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu dotyczącą uzasadnienia potrzeby prowadzenia kształcenia danym zawodzie.
  6. Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu wydaje opinię w sprawie wnioskowanego kierunku kształcenia na podstawie analizy złożonych dokumentów oraz informacji przekazanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
  7. Wojewódzka Rada Rynku Pracy w Opolu po zapoznaniu się z informacjami zawartymi we wniosku wydaje opinię w formie uchwały w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia.
  8. Opinia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy  w Opolu może być: pozytywna lub negatywna.
  9. Od opinii wydanej przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Opolu nie przysługuje odwołanie.
  10. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przesyła opinię Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu dyrektorowi szkoły.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 77 44 16 709

Załączniki

Wniosek o kierunki kształcenia NOWY
Wniosek o kierunki kształcenia NOWY.doc 72 KB
Klauzula informacyjna dotycząca rozporządzenia o ochronie danych
Klauzula informacyjna dotycząca rozporządzenia o ochronie danych.doc 48 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display