Rozliczanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy otrzymanych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Print Drukuj
Zgodnie z §3 Umowy o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy  ze środków FGŚP, co do zasady rozliczenie z wydatkowania środków przez przedsiębiorcę powinno nastąpić w terminie do 30 dni od zakończenia okresu, na który przedsiębiorca otrzymał wsparcie. Oznacza to, że przy wsparciu otrzymanym np. na okres 3 m-cy (kwiecień, maj, czerwiec br.), rozliczenie  powinno nastąpić  do 30 lipca  br.
Jednocześnie informujemy, że przyjmowane również będą rozliczenia pojedynczych transz
w trakcie trwania okresu objętego dofinansowaniem.
Rozliczenie następuje na podstawie dokumentów składanych przez Beneficjenta do WUP, które:
  1. potwierdzają prawidłowość wykorzystania otrzymanych środków,
  2. potwierdzają zatrudnienie pracowników, na których przyznano świadczenie, przez okres wskazany we wniosku.
ad. 1) listy płac bądź wyciągi bankowe - przelewy do pracowników lub kopie dokumentów potwierdzających wypłatę świadczeń do rąk własnych pracowników, przelewy do ZUS (o ile wnioskodawca nie był zwolniony z ZUS), przelewy do US opatrzone adnotacjami podpisanymi przez osoby uprawnione:
  • o wysokości kwoty/łącznej kwoty wypłaconej za dany miesiąc (np. kwiecień, maj, czerwiec) ze środków FGŚP na rzecz pracownika (w przypadku przelewu indywidualnego)/ pracowników (w przypadku wyciągu bankowego);
  • o wysokości kwoty/łącznej kwoty przelanej za dany miesiąc (np. kwiecień, maj, czerwiec) ze środków FGŚP do ZUS i US;
  • w przypadku przedsiębiorców, którzy ubiegali się o zwolnienie w opłacaniu składek ZUS z tzw. ustawy COVID-19 i otrzymali dofinansowanie na ochronę miejsc pracy ze środków FGŚP na podstawie wniosków złożonych do 11 maja 2020 r. włącznie, przelew potwierdzający zwrot na rachunek Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu składek na ubezpieczenie zdrowotne;
  • w przypadku wątpliwości Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu może żądać przedstawienia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień.
ad. 2) oświadczenie przedsiębiorcy o niewypowiedzeniu umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników zawarte jest pod tabelą „Rozliczanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy otrzymanych ze środków".
 
Ww. dokumenty mogą być przedmiotem kontroli u Przedsiębiorcy, która zgodnie
z §4  Umowy o wypłatę świadczeń (…) może być przeprowadzona w terminie do trzech lat od upływu terminu przewidzianego na rozliczenie umowy.
 
Zgodnie z §5  Umowy o wypłatę świadczeń (…), w terminie przewidzianym na rozliczenie środków powinien również nastąpić zwrot ewentualnej niewykorzystanej przez Beneficjenta części przyznanych środków. Zwrot powinien być dokonany  na rachunek bankowy WUP w Opolu, z którego Przedsiębiorca otrzymał środki.
Wskazanym jest jednak, aby zwroty niewykorzystanych w danym miesiącu środków następowały na bieżąco w trakcie realizacji umowy.
 
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu zastrzega sobie prawo do żądania dodatkowych dokumentów niewymienionych powyżej.
W przypadku zmian regulacji prawnych w zakresie wsparcia wynikającego z art. 15g  ustawy z dnia 02.03.2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020, poz. 374 z późn. zm) powyższe zasady rozliczania świadczeń mogą ulec zmianie.

Przypominamy również, że zgodnie z §3 ust. 2 umowy pracodawca zobowiązany jest
w terminie do 7 dni od powzięcia informacji o istotnych zmianach okoliczności mających wpływ na wysokość wypłacanych świadczeń powiadomić WUP o ich wystąpieniu
(np. o rezygnacji z kolejnej transzy dofinansowania) lub o zamiarze wycofania złożonego wniosku, który nie został jeszcze zrealizowany przekazaniem pierwszej transzy środków. Informacje o absencjach z powodu choroby lub o rozwiązaniu umów z kilkoma
z wielu pracowników objętych wnioskiem, czy odwołaniu z przestoju pracowników na część miesiąca, o którym przedsiębiorca wnioskował, przedsiębiorca pozostawia u siebie w aktach
i okazuje na żądanie Dyrektora WUP.
 
Informujemy, że pracownicy WUP w Opolu nie udzielają specjalistycznych porad dotyczących spraw księgowych oraz z zakresu doradztwa podatkowego.
 
W celu rozliczenia świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy należy przedłożyć do tut. urzędu wypełniony formularz rozliczeniowy wraz z ww. dokumentami.
 

Załączniki

Informacje o publikacji dokumentu