21.05.2025 - Spotkanie w ramach Projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”

Print Drukuj

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję na użytek seniorów i łączyć doświadczenia przedsiębiorców z tworzeniem nowoczesnej oferty edukacyjnej?
W Sali Konferencyjnej Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki spotkaliśmy się, aby wspólnie z przedstawicielami lokalnych firm, doradcami zawodowymi i ekspertami ds. rynku pracy odpowiedzieć na te pytania i dzielić się wiedzą na temat szerzenia idei uczenia się przez całe życie w województwie opolskim.

Michał Wojczyszyn – dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki otworzył spotkanie poświęcone osobom włączonym w realizację projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”. Wśród nich znaleźli się m.in. członkowie powiatowych sieci współpracy między doradcami zawodowymi, systemem oświaty, służbami zatrudnienia a przedstawicielami rynku zatrudnienia.

Część główną spotkania stanowił wykład  „Rola przedsiębiorców w procesie dostosowywania edukacji do potrzeb zmieniającego się rynku pracy”
Prezentację poprowadził Pan Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera  - Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Następnie odbyły się warsztaty „Jak racjonalnie korzystać z AI w kontekście seniorów i nie tylko – nowoczesne rozwiązania dla edukacji i rynku pracy”. Prezentację poprowadził Pan Sławomir Milewski – Członek Zarządu firmy NETKONCEPT Sp. z o.o.

W spotkaniu, z ramienia Lidera projektu udział wziął Maciej Kalski – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu oraz zastępca dyrektora – Małgorzata Kozioł.  Ze strony Współrealizatora projektu natomiast Bartłomiej Piechaczek

  • wicedyrektor ds. projektów z Opolskiego Centrum Edukacji.

Na koniec wypracowaliśmy następujące wnioski:

  • wciąż niewielu pracodawców jest na tyle otwartych, aby pokazywać swoje zakłady pracy,
  • naszym wyzwaniem wobec powyższego jest zachęcenie przedsiębiorców do organizowania np. dni otwartych w firmach oraz uświadamiać wartość takich inicjatyw, czy obopólne korzyści,
  • rynek pracy ulega stałym i obecnie dość dynamicznym zmianom, dlatego należy nastawić się na elastyczne formy zatrudnienia i zmianę pracy,
  • aby uniknąć tzw. „zasiedzenia”, znużenia i-ostatecznie wypalenia w pracy, powinniśmy zmieniać ją co ok. 10 lat.

Dzięki takim spotkaniom uczymy się także od siebie nawzajem udowadniając, że Opolskie inspiruje.

21.05.2025 - Spotkanie w ramach Projektu „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie”

Informacje o publikacji dokumentu