Złoty zespół pracowników

Print Drukuj
O szansach i wyzwaniach związanych z wielopokoleniowym rynkiem pracy mówiliśmy na V Opolskim Forum Zawodowym. To coroczne wydarzenie, w którym uczestniczy świat nauki, biznesu i samorządu a poświęcone jest aktualnym trendom i zjawiskom na rynku pracy.

Podczas wystąpień eksperckich jak i w trakcie debaty wskazywano, że mądre zarządzanie pracownikami z różnych pokoleń jest obecnie dla pracodawcy koniecznością i przyniesie pozytywne efekty. Na rynku pracy aktywne zawodowo są 4 pokolenia, popularnie zwane: BB, X,Y,Z. Osoby z pokolenia BB (baby boomers) oraz kolejne (X) mają największe doświadczenie zawodowe i życiowe, a co za tym idzie najwyższą umiejętność przewidywania oraz podejmowania trafnych decyzji. Ponadto charakteryzuje je spore poczucie spełnienia w pracy oraz przekonanie, że praca zawodowa jest jedną z ważniejszych części życia. Warto, aby BB i X dzielili się swym doświadczeniem zawodowym z młodszymi pokoleniami. Jednocześnie BB i X mają słabsze kompetencje cyfrowe – w tym zakresie winni korzystać z wiedzy i umiejętności pokoleń Y i Z. Według prof. Rafała Mustera z Uniwersytetu Śląskiego należy przestać myśleć stereotypowo o starszych pokoleniach jako o wypalonych zawodowo, a także o młodszych jako o łatwo zmieniających pracę - bowiem wbrew powszechnemu przekonaniu – młodsze pokolenia cenią sobie stabilizację rozumianą jako możliwość przewidywania stosunków w pracy (co wykazały badania profesora).

Nie ma wątpliwości że każde pokolenie może uczyć się od swych młodszych lub starszych kolegów.

- Ważny jest nie tylko mentoring pojmowany tradycyjnie jako wsparcie i nauka ze strony osoby doświadczonej. Mówimy też o konieczności mentoringu odwróconego  - mówi dr Jolanta Maj z Politechniki Wrocławskiej.

- W firmie, w  której pracuję staramy się stosować mentoring działający w obie strony, by stworzyć złoty zespół, który będzie sięgał po medale. – potwierdza Joanna Wrzeszcz-Karpiel, HR Manager, MonoSol Poland

Dr Radosław Walczak z Uniwersytetu Opolskiego wskazuje też na zasadność stosowania dobrze opracowanych i szczegółowych zasad onboardingu, czyli adaptacji nowych pracowników w zespole, jak i w całej firmie.

Jak zauważa prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego branżą, która  zatrudnia zespoły najbardziej zróżnicowane pokoleniowo jest np. budownictwo. Branżami młodymi pokoleniowo są np. branże informatyczne, zaś „starymi" –medyczne. – Demograficzne procesy nam nie sprzyjają - mówi profesor– Nie znaczy to jednak, że demografia przesądza o wszystkim. Coraz mniejszy udział w rynku pracy osób aktywnych zawodowo można rekompensować poprzez aktywizację grup obecnie mniej aktywnych, wprowadzanie nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja, czy wykorzystanie potencjału imigrantów.

Podczas wydarzenia poznaliśmy także wyniki analiz ZUS dotyczących obecności pokoleń BB, X,Y,Z na opolskim rynku pracy. Jak podała Małgorzata Kaszubska  z opolskiego oddziału ZUS - pokolenia BB i X to ponad 185 500 pracujących Opolan. Pokolenia Y i Z to ponad 184 tys. pracujących Opolan.

- To kolejne forum, dzięki któremu zyskujemy sporo wiedzy, ale i praktycznych wskazówek dotyczących wyzwań opolskiego rynku pracy – podsumowała Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.

Forum zorganizowało Opolskie Obserwatorium Rynku Pracy, wydział Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
 
Zdjęcie galerii artykułu:  - 50fzszukalski.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 50fzszukalski.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5ofz konferencja prasowa.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5ofz.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5ofzcygan.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5ofzogol.jpg&imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu