
Karty mocy do pomocy! – jak doradca zawodowy może je wykorzystać w swojej pracy z uczniem i osobą dorosłą?
Co zrobić, aby podnieść świadomość i orientację zawodową rodziców oraz opiekunów uczniów stojących przed wyborem ścieżki edukacyjno-zawodowej?
Jak nadążyć za dynamicznymi zmianami na lokalnym rynku zatrudnienia?
To główne zagadnienia, jakie poruszyliśmy podczas ostatniego spotkania edukacyjno-sieciującego w Kędzierzynie-Koźlu pn. „Efektywne doradztwo zawodowe w perspektywie całożyciowego uczenia się i zarządzania karierą – zasoby klienta jako drogowskaz w projektowaniu ścieżek edukacyjno-karierowych".
W spotkaniu sieci uczestniczyli nie tylko doradcy, ale także dyrektorzy szkół z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Dr Ireneusz Wiśniewski – dyr. Centrum Kształcenia Zawodowego przywitał m.in. gości z Prudnika i Strzelec Opolskich.
Katarzyna Paprotny – powiatowy specjalista ds. merytorycznych i sieci poruszyła problem małej orientacji zawodowej wśród dorosłych mających często najsilniejszy wpływ na wybory zawodowe młodzieży: „Najczęściej to rodzice myślą za dzieci … wielu z nich nie zadaje sobie trudu, by zaznajomić się z kwalifikacją zawodową. Opierają się jedynie na wyobrażeniach o zawodach wybranych dla swoich dzieci. Są to więc wybory nietrafione".
Katarzyna Paprotny omawiając aktualne tendencje w wyborze ścieżek edukacyjno-zawodowych uczniów dodaje: „(…) To między innymi z powodu nietrafionych decyzji rodziców, we wrześniu każdego roku obserwuje się dużą tzw. migrację uczniów między profilami kształcenia".
To rozpoczęło żywą dyskusję wśród doradców na temat podnoszenia świadomości i orientacji zawodowej rodziców.
Jeśli więc opiekun ucznia pełni naturalnie rolę doradcy, sam musi uczyć się przez całe życie.
Następnie Barbara Nieckarz z Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu przedstawiła lokalny rynek zatrudnienia wiążąc go z ofertą edukacyjną.
Spotkanie zakończyły warsztaty z wykorzystania narzędzia „Karty Mocy", które gościnnie poprowadziła Monika Kraft – pedagog, doradca zawodowy i trener kompetencji miękkich.
Karty te pomagają w zwiększeniu samooceny, pewności siebie oraz świadomości zawodowej, co jest ważne na lokalnym rynku pracy. Pomagają odkrywać zainteresowania i preferencje zawodowe, co przyczynia się do łatwiejszego procesu podejmowania decyzji w kontekście wyborów edukacyjno – zawodowych.
Uczyliśmy się wykorzystywać innowacyjne narzędzia w poradnictwie zawodowym, aby użyć zasobów, którymi dysponuje człowiek jako drogowskazu w projektowaniu ścieżek edukacyjno-karierowych.
Wydarzenie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu zostało zrealizowane w ramach projektu KPO „Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie"