W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Projekt Trafne Gwarancje dla Młodzieży - Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Projekt Trafne Gwarancje dla Młodzieży
Projekt Trafne Gwarancje dla Młodzieży
Dostrzegając trudną sytuację młodzieży na rynku pracy i odpowiadając na konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przystąpił do realizacji projektu „Trafne Gwarancje dla Młodzieży". Projekt ten realizowany jest w ramach działania 2.4 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest
zwiększenie zakresu i trafności oferty aktywizacyjnej instytucji rynku pracy województwa opolskiego poprzez utworzenie wielopodmiotowego partnerstwa i wypracowanie przez nie zestawu REKOMENDACJI dotyczących wsparcia osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Projekt realizowany jest od 15 marca do 31 grudnia 2016 r. i został oparty na panelach dyskusyjnych ekspertów oraz dostępnych wynikach analiz i badań z tematyki rynku pracy. Dyskusja przebiega w panelach specjalistycznych (przy udziale wybranych partnerów adekwatnie do poruszanej tematyki) oraz w panelach ogólnych, w których uczestniczą wszyscy partnerzy.
Rekomendacje tworzone są w oparciu o zalecenia uczestników panelu oraz w rezultacie pracy analitycznej zespołu projektowego. Sformułowane rekomendacje każdorazowo podlegają konsultacjom z partnerami projektu. Adresatami rekomendacji są:
(1) Instytucje rynku pracy: sposoby dotarcia do jak najszerszej liczby osób młodych na rynku pracy, w tym z grupy NEET, uwzględniające najefektywniejsze sposoby rekrutacji oraz najskuteczniejsze metody wsparcia aktywizacyjnego; (2) WUP w Opolu: sformułowanie kryteriów konkursowych dla konkursów ogłaszanych w ramach Osi I POWER; (3) MRPiPS oraz KG OHP: rekomendacje w zakresie wspierania osób młodych, w tym sformułowanie kryteriów konkursowych dla konkursów ogłaszanych przez MRPiPS w ramach Osi I POWER;
Partnerstwo
I – Lider partnerstwa:
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Partnerzy:
II – Instytucje Rynku Pracy:
Komenda Wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu
Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu
Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach
Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu
Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku
Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach
Powiatowy Urząd Pracy w Namysłowie
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie
Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie
Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku
Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich
Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu
III – Instytucje koncentrujące się na problematyce młodzieży
Departament Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Departament Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
Fundacja Dom Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołczynie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku
Spółdzielnia Socjalna Handlowo-Usługowo-Produkcyjna w Byczynie
V – Podmioty edukacji
Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu
Politechnika Opolska
Uniwersytet Opolski
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu
VI – Organizacje pracodawców
Opolska Izba Gospodarcza
Izba Rzemieślnicza w Opolu
Izba Rolnicza w Opolu
Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu
Tematyka spotkań jest zróżnicowana i oscyluje wokół kwestii horyzontalnych, takich jak zróżnicowanie sytuacji płci oraz niepełnosprawność. Dotyka również szczegółowych zagadnień związanych z polityką rynku pracy. Istotnym elementem spotkań jest koncentracja na wsparciu osób NEET (nieuczących się, niepodnoszących kwalifikacji oraz niepracujących) oraz opuszczających pieczę zastępczą czy zakłady karne. W ramach projektu silny nacisk położony jest także na zróżnicowanie terytorialne sytuacji młodzieży w samym województwie, stąd przewidziano odrębne panele poświęcone sytuacji młodzieży w poszczególnych powiatach województwa.
Projekt realizowany jest w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu przez pracowników wydziału Obserwatorium Rynku Pracy. Biuro projektu: Obserwatorium Rynku Pracy WUP Opole, ul. Oleska 127; 45-231 Opole. Zespół projektowy:
Katarzyna Rybak - Kierownik projektu mail: k.rybak@wup.opole.pl tel. 77-44-17-052